آخرین خبرها
خانه / اخبار تایلند / دادگاه قانون اساسی تایلند خواستار تعویق انتخابات پارلمانی شد
دادگاه قانون اساسی تایلند خواستار تعویق انتخابات پارلمانی شد

دادگاه قانون اساسی تایلند خواستار تعویق انتخابات پارلمانی شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز؛ رای دادگاه قانون اساسی تایلند در خصوص تعویق در برگزاری انتخابات 2 فوریه در حالی است که احزاب مخالف شرکت در این انتخابات را تحریم کرده و خواستار استعفای فوری نخست وزیر شده اند.

بر اساس این گزارش نخست وزیر تایلند پیش از این قصد داشت انتخابات 2 فوریه را با هدف پایان دادن به بن بست سیاسی این کشور برگزار کند. مخالفان دولت به شدت نگران پیروزی مجدد حزب حاکم در انتخابات هستند.

دولت تایلند در حالی به مدت 60 روز وضعیت فوق العاده در شهر بانکوک پایتخت اعلام کرده است که اعتراضات داخلی وارد سومین ماه متوالی شده است. کمیسیون انتخابات تایلند نیز اعلام کرد، شرایط کشور برای برگزاری انتخابات 2 فوریه به شدت پرتنش و پرنوسان است. دولت تایلند نیز بر این باور است که قانون برگزاری انتخابات از سوی پادشاه امضا شده و امکان تغییر زمان آن وجود ندارد.

اعتراضات تایلند از نوامبر گذشته زمانی آغاز شد که دولت این کشور تصمیم گرفت با اجرای عفو عمومی زمینه بازگشت تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور و برادر نخست وزیر را به تایلند آماده کند. وی به اتهام فساد مالی به زندان محکوم شده ولی بدون گذراندن دوران محکومیت خود اکنون در خارج از کشور زندگی می کند.اعتراضات اخیر تایلند از سال 2010 میلادی تاکنون بی سابقه بوده است. اعتراضات سال 2010 میلادی نیز با سرکوب ارتش روبرو شد و حداقل 91 کشته برجا گذاشت.

مخالفان تایلندی بر این باورند که نخست وزیر این کشور دست نشانده  برادرش یعنی تاکسین شیناواتر است. تاکسین شیناواترا در کودتای 2006 میلادی سرنگون شد و برای رهایی از حکم دو سال زندان به اتهام فساد مالی در خارج از تایلند زندگی می کند.

1962 Total Views 0 Views Today

جوابی بنویسید