آخرین خبرها
خانه / اخبار تایلند / تاکید مجدد نخست وزیر تایلند بر برگزاری انتخابات ۲ فوریه
تاکید مجدد نخست وزیر تایلند بر برگزاری انتخابات ۲ فوریه

تاکید مجدد نخست وزیر تایلند بر برگزاری انتخابات ۲ فوریه

معاون نخست وزیر تایلند تاکید کرد، ما مجبور هستیم تا انتخابات را در زمان مقرر یعنی یکشنبه آینده برگزار کنیم. کمیسیون انتخابات موظف است تا بر اساس وظایف محول شده از سوی قانون اساسی شرایط لازم برای برگزاری انتخابات را فراهم کرده و برای جلوگیری از بروز هرگونه خشونت تلاش کند.

نخست وزیر تایلند امیدوار است تا با برگزاری انتخابات زودهنگام و پیش از موعد به بن بست سیاسی کشور پایان دهد ولی مخالفان ضمن رد برگزاری انتخابات خواستار استعفای نخست وزیر و اجرای اصلاحات سیاسی پیش از برگزاری انتخابات هستند.

تایلند دومین اقتصاد بزرگ جنوب شرق آسیا به شمار می رود و تنش های سیاسی اخیر تاثیر منفی زیادی بر اعتماد سرمایه گذاران و رشد اقتصادی این کشور داشته است. کمیسیون انتخابات و دادگاه قانون اساسی خواستار به تعویق افتادن انتخابات هستند. از آغاز درگیری های خشونت آمیز در تایلند تاکنون 10 نفر کشته و صدها نفر زخمی شده اند.

دولت تایلند در شهر بانکوک پایتخت وضعیت فوق العاده اعلام کرده است. اعتراضات تایلند از نوامبر گذشته زمانی آغاز شد که دولت این کشور تصمیم گرفت با اجرای عفو عمومی زمینه بازگشت تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور و برادر نخست وزیر را به تایلند آماده کند. وی به اتهام فساد مالی به زندان محکوم شده ولی بدون گذراندن دوران محکومیت خود اکنون در خارج از کشور زندگی می کند.

اعتراضات اخیر تایلند از سال 2010 میلادی تاکنون بی سابقه بوده است. اعتراضات سال 2010 میلادی نیز با سرکوب ارتش روبرو شد و حداقل 91 کشته برجا گذاشت.مخالفان تایلندی بر این باورند که نخست وزیر این کشور عروسکی در دست برادرش یعنی تاکسین شیناواتر است. تاکسین شیناواترا در کودتای 2006 میلادی سرنگون شد و برای رهایی از حکم دو سال زندان به اتهام فساد مالی در خارج از تایلند زندگی می کند.

1974 Total Views 0 Views Today

جوابی بنویسید